Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.
Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.
Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.
Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.
След пад
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен на 21 октомври ще бъде открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров. Това съобщиха от културната институция.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович и др.
Портретите на възрожденците са символи на национална чест и гордост, посочват от библиотеката. Чрез прецизната техника на реалистичния портрет на художника Станимиров, е постигната неповторима индивидуалност и изразителност на рисунъка. Поради отдалечеността на времето, в което тези бележити личности за живели и оскъдните описания за голяма част от тях запазени в документални
Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в три нови града – София (14 септември), Стара Загора (20 – 21 септември) и Бургас (11 – 12 октомври), съобщават организаторите.
„Още от втората ни фестивална година се роди мечтата 6Fest да бъде и пътуващ уличен фестивал, и с всяка следваща година работим за нея. За да оживяваме и правим по-щастливи нашите градове чрез изкуства“, казват от 6Fest.
Всички събития ще са с вход свободен, а зрителите ще видят цирк, куклен театър, огнено изкуство, кокили, танци.
В София, на площад „Света Неделя“, ще има клоунадно представление „Илюзии с Маг Русев“ на Даниел Русев от театър „Хамелеон“, „Музика на кокили“
Режисьорът Тим Бъртън разкри по време на откриване на изложба с негови творби в Лондон, че се страхува от изкуствения интелект (ИИ), предаде Асошиейтед прес.
Въображението на Бъртън създава духове и призраци, марсианци, чудовища и неудачници. Всички те са представени на експозицията, която се открива точно навреме за Хелоуин. Това обаче, от което се страхува режисьорът, е изкуственият интелект. Бъртън разказа, че е видял уебсайт, който е използвал изкуствен интелект, за да смеси негови рисунки с героите на Дисни. Това го е разтревожило изключително много.
Режисьорът сподели, че според него ИИ е неудържим, защото „щом един човек може да го направи, всички хора ще го направят“. Но той се засмя на въпроса дали би използвал технологията в своята работа. „И да превземе света?!“, каза той.
Изложбата разкрива Бъртън като аналогов художник
Във Венеция започна дефилето на звездите по червения килим на кинофестивала, който се открива официално по-късно тази вечер, съобщиха световните осведомителни агенции.
Сред първите звезди, пристигнали в града за откриването, бяха забелязани Уинона Райдър и Майкъл Кийтън.
Те участват във филма "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, с чиято премиера в 20 ч. българско време тази вечер се открива 81-вото издание на кинофестивала.
Освен тях Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите телескопи и космически станции. В края на представлението неговият опонент, водещ на телевизионното шоу, представя своите идеи за превръщане на планетата Земя в рай, тук и сега.
Според Божилов сега хората унищожават планетата и бързо изчерпват нейните ресурси заради желанието от всяка дейност да се реализират печалби. Той заяви, че не е нужно хората да се пренасят на друга планета, за да изчерпат и нейните ресурси, а да се съсредоточат върху опазването на Земята с промяна в образователната система и културата на хората. В момента образователната система произвежда работници за фабриките, а трябва да започне да произвежда мислещи критично хора и такива, готови да опазват планетата, заяви още той.
Пътуващият фестивал „Красива наука“ се провежда за пръв път в Монтана, съобщи Любов Костова, която е сред създателите на фестивала и на фондация „Красива наука“.
С това събитие Монтана се включва в Европейската нощ на учените.
Не обръщаме внимание на човешката душа, а тя боледува много често. Това каза Димитър Туджаров-Шкумбата.
На 12 октомври в Joy Station той ще представи спектакъла си „Смях ли бе да го опишеш – 120 години не стигат“, посветен на 70-годишнината от рождението му и 50 години на сцена.
Според Туджаров човешката душа боледува от всичко ненормално за един нормален човек. По думите му това са агресията, нищетата, болестите, отношенията. Напоследък много неща я нараняват, а лекарството е смехът, смята той.
Представлението с разкази от лични преживявания и наблюдения върху случки от заобикалящата ни среда част от „Междузвездното турне на Шкумбата и приятели“, започнало на 1 април.
„Много изненади ще има за приятелите в Joy Station“, каза Шкумбата.
По думите му в програмата участват артисти от различни музикалн
Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за 12-ата непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието.
Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.
Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Втората си позиция е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май.
Американската певица и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso е на трето място. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Please Please Please и Taste, които заемат съответно на осма и девета позиции.
Ч
Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.
Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.
През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.
Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.
Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки.
„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор
Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.
Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет